Idą Święta – najlepsze świąteczne reklamy

Jedno z moich pierwszych świątecznych wspomnień to wysoki Mikołaj, którego tak bardzo się bałam, że prawie do niego nie podeszłam. A jak wyszedł bardzo starałam się dostrzec jego sanie, co nie było proste – ogród moich dziadków był zasypany śniegiem, więc nie mogłam wybiec za nim. Dziś patrząc na zdjęcia z tamtych Świąt ciężko mi uwierzyć w moją dziecięcą naiwność :) Ale może dzięki tej naiwności moje świąteczne wspomnienia są pełne radości, śniegu, uśmiechów i prezentów. Dwadzieścia lat później, znacznie trudniej mi poczuć “Magię Świąt”, czekam i czekam, a często Święta mijają niespostrzeżenie. Staram się jednak w grudniu zwalniać (choć przeprowadzki w ostatnich latach mi tego nie ułatwiały), wziąć wolne, ustawić choinkę wcześniej, na spokojnie zapakować prezenty. W tym roku będę chciała się z Wami podzielić fragmentem moich przygotowań.

Zacznę od tego, na co tak wielu sklina – od komercjalizacji Świąt. Niezależnie od tego czy wierzący czy nie, często słyszę głosy, że ludzie mają dość bycia atakowanymi światełkami, Mikołajami, choinkami etc. I bardzo często przyznaję im rację – dla mnie Święta mają zupełnie inny wymiar, taki, na który w połowie listopada jest zdecydowanie za wcześnie. W grudniu unikam centrów handlowych i z miejsca usuwam wszystkie newslettery, bo wiem co w nich znajdę ;) Ale z uśmiechem obserwuję, że da się prowadzić marketing w taki sposób, żeby nie atakował, a momentami nawet wzruszał. Czasem, zamiast puszczać świąteczne hity, które wszyscy znamy już na pamięć, warto obejrzeć… reklamę. Poniżej znajdziecie zestawienie kilku moich ulubionych z ostatnich lat – dajcie znać jakie na Was wywarły wrażenie!

1. Allegro 2015
Jeśli chodzi o polskie reklamy, bezkonkurencyjne jest Allegro. Nie tylko te świąteczne – wiele firm mogłoby się od nich uczyć jak tworzyć reklamy, a polscy filmowcy wzorować na “Legendach polskich” ;)

2. Allegro 2016
Również w tym roku Allegro sprawiło, że człowiek może się wzruszyć przy reklamie.

3. John Lewis 2014

Czyli o tym, że nie potrzeba wielkich prezentów i najmodniejszych zabawek pod choinką.

4. IKEA 2014

Ponownie o tym, że to nie prezenty czynią Święta, a najpiękniejsze co można dać dzieciom to wspólny czas i cudowne wspomnienia.
Tutaj muszę Was przekierować na Vimeo :)
5. EDEKA 2015
Chyba najsmutniejsza i dająca najbardziej do myślenia z całego zestawienia. Nawet jeśli dla Was Święta nie są ważne, pamiętajcie, że nie jesteście sami na tym świecie, a Wasza obecność ma znaczenie.
Dodatkowo ta reklama zwraca uwagę na problem osób starszych, które często są samotne – miło jest patrzeć na obrazki rodziców z małymi dziećmi, ale przykrywają smutną prawdę o tym, że wiele osób nie ma z kim usiąść przy świątecznym stole. Dlatego od kilku lat stowarzyszenie “mali bracia Ubogich” organizują Wigilię dla takich ludzi i każdy z nas może ich wspomóc – http://www.podarujwigilie.pl/

PS Pamiętajcie, że najwyższa pora pomyśleć o świątecznych kartkach, jeśli takie wysyłacie!

6 Replies to “Idą Święta – najlepsze świąteczne reklamy”

 1. Każda z tych świątecznych reklam ma w sobie coś wzruszającego. Kartki wysyłam, a od trzech lat robię je sama.

  1. Zdolniacha :) Ja na razie wyszukuję ładne wzory.

 2. Ostatnia przemocna…
  A tę z "Englisz for beginners" uwielbiam:)

 3. Uwielbiam tę reklamę nową Allegro. Ale ta Edeki, jejku, w zeszłym roku prawie się popłakałam jak ją zobaczyłam . Teraz wzruszyłam się tak samo.
  https://sweetcruel.wordpress.com/

 4. Uwielbiam te reklamy. Za każdym razem się wzruszam, nawet teraz oglądając je po raz 1000000.
  Podoba mi się też Huawei z tego roku. O tym, żebyśmy chociaż w Święta odłożyli smartfony…
  No i Milki z maszyną, która podróżuje w czasie :) przyjemna taka.

 5. Wzruszają mnie. I to bardzo :)

Dodaj komentarz